Heboj na Przehybę to wyścig wyjątkowy pod wieloma względami. Jednym z nich jest trasa, wiodąca przez jedne z najpiękniejszych lasów w Polsce. Lasów zarządzanych na co dzień przez dwa nadleśnictwa: Stary Sącz i Krościenko.

Trasa wyścigu wznosi się bezlitośnie, tworząc asfaltowy zawijas przecinający puszczę. Zawody mogą się tam odbywać dzięki gościnności Lasów Państwowych, które oddają na czas zawodów tą drogę do dyspozycji kolarzy. Nadleśnictwa już rok temu wyjątkowo pozytywnie zareagowały na naszą prośbę o udostępnienie drogi. Jako organizatorzy zawodów chcemy gorąco za tę otwartość podziękować.

Rywalizacja na tak pięknej trasie jest czymś wyjątkowym. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy gośćmi w lesie i powinniśmy stosować się do dwóch podstawowych zasad: bezpiecznej jazdy oraz nieśmiecenia.

Bezpieczna jazda

Zawody odbywają się na wąskiej i krętej drodze, niejednokrotnie przebiegającej wzdłuż urwisk czy potoku. Dlatego należy przez cały czas trwania zawodów, a zwłaszcza na odcinku leśnym, zachować wyjątkową ostrożność. Wzmożona ostrożność wymagana jest również – a może przede wszystkim – podczas zjazdu. Zjazd następuje za samochodem organizatora, ale każdy kolarz zobowiązany jest do zjeżdżania w sposób bezpieczny dla siebie i innych. Podczas zjazdu nie ścigamy się i uważamy na grzejące się hamulce. W miarę potrzeb zatrzymujemy się, aby elementy cierne wystygły.

Nieśmiecenie

Podczas wyścigu nie wyrzucamy bidonów lub opakowań po żelach. Kosz na śmieci będzie przy linii mety.